När kulturer krockar
Arbeta och verka över gränserna
Publisher: Svenska, 1996 , 317 pages
ISBN: 91-7738-450-4
Synopsis:
- Toggle Synopsis
-
When Cultures Collide: Leading Across Cultures
I Tyskland eller Finland är sanningen alltid sanningen. I Japan och Storbritannien är den acceptabel om den inte komplicerar situationen. I Kina existerar ingen absolut sanning. I Italien är den flexibel.
För dagens och morgondagens affärsmän blir kunskapen om andra kulturer helt avgörande. Vid förhandlingar och samarnetsprojekt runt om i världen är denna kunskap ovärderlig.
Richard Lewis har sammanställt en praktisk guide för alla som är verksamma över gränserna. Han förklarar hur kulturtillhörighet och språk påverkar vårt sätt att tänka, känna och reagera och visar hur vi kan överbrygga kulturella barriärer. Här behandlas skillnader i statustänkande, företagsstrukturer och ledarens roll men även i etikett och kroppsspråk.
Genom att lära oss mer om bakgrunden till nationella särdrag kan vi lättare förstå och förutse handlingar och reaktioner i andra kulturer. Och det i sin tur bereder väg för bättre kommunikation och affärsmässigt utbyte med andra länder.
Table of Contents:
- Toggle Table of Contents
-
- Inledning: Vi och dom
- Del I: Att förstå kulturella skillnader
- Olika språk, olika världar
- Kulturell betingning
- Del II: Att göra affärer över kulturgränser
- Kulturella kategorier
- Att använda sin tid
- Status, ledarskap och organisation
- Horisonter och team
- Att överbrygga kommunikationsklyftan
- Att förhandla över kulturgränserna
- Seder och bruk
- Del III: Att lära känna varandra
- USA
- Storbritannien
- Australien, Nya Zeeland och Sydafrika
- Finland
- Frankrike
- Tyskland
- Italien
- Portugal
- Ryssland
- Spanien
- Sverige
- Arabländerna
- Japan
- Kina
- Indien och Sydostasien
- Epilog: Att lära sig förstå andra
Reviews:
När kulturer krockar
Rating: ******** (Very good)
One of the first book that tried to describe different cultures and succeeded pretty good.
In fact, it is so practical oriented that I would recommended it to anyone that needs to work with different nationalities or outside their home country.
The Xenophobe's Guide to the French